Jesteś w: Strona główna » Aktualności » Waloryzacja wynagrodzeń nauczycieli

Waloryzacja wynagrodzeń nauczycieli

Waloryzacja wynagrodzeń nauczycieli

Wynagrodzenie zasadnicze w poszczególnych grupach wzrośnie od 20 do 40 złotych brutto.

 17 lutego 2017 r. w gmachu MEN odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej ze związkami zawodowymi dotyczące rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie MEN w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli (…).

 W spotkaniu uczestniczyła wiceminister Teresa Wargocka oraz inni pracownicy MEN, przedstawiciele: FZZ, NSZZ Pracowników Schronisk dla Nieletnich i Zakładów Poprawczych, Związku Zawodowego „Rada Poradnictwa” oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego. W posiedzeniu nie wzięli udziału przedstawiciele NSZZ „Solidarność”.

 Przedmiotem dyskusji była zaproponowana przez MEN zmiana w załączniku do rozporządzenia - tabeli określającej wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego, mających obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Ministerstwo dokonało zmiany w tabeli, mnożąc stawki dotychczas obowiązujące wskaźnikiem waloryzującym w wysokości 1,3%, co w przeliczeniu na złotówki spowodowało podniesienie stawek wynagrodzenia zasadniczego w poszczególnych grupach od 20 do 40 złotych brutto.

 Związek Nauczycielstwa Polskiego (jak i pozostałe uczestniczące w spotkaniu związki), negatywnie ocenił propozycję ministerstwa, która ustala wynagrodzenie nauczyciela stażysty z tytułem magistra na kwotę niecałe 300 złotych większą od wynagrodzenia minimalnego w kraju, a dla nauczyciela z tytułem licencjata i przygotowaniem pedagogicznym – o 19 złotych przekraczającą minimalne wynagrodzenie. ZNP zwrócił też uwagę na stawki wynagrodzenia w grupie 3 i 4 tabeli, wskazując, iż wśród osób otrzymujących takie wynagrodzenie będą także nauczyciele kształcenia zawodowego, a więc tego działu, któremu minister edukacji zapowiedziała nadanie wysokiej rangi.

 Oprócz uwag do stawek w tabeli, ZNP kierował do MEN pytania o zapewnienie środków finansowych w subwencji na realizację waloryzacji, całkowity koszt waloryzacji i liczbę nauczycieli na których kwota w subwencji została skalkulowana. Z wypowiedzi wiceminister Teresy Wargockiej oraz innych pracowników MEN wynikało, że nie ma żadnych możliwości zmiany zaproponowanych stawek w tabeli, gdyż większość dodatków płacowych obliczana jest od wynagrodzenia zasadniczego, zatem wymuszałoby to wzrost wynagrodzenia poza ustalony poziom waloryzacji.

 Na spotkaniu wymieniano także uwagi dotyczące ewentualnych zmian w systemie wynagradzania nauczycieli, w tym między innymi dodatków za trudne warunki pracy oraz średnich wynagrodzeń.

Osobną kwestią, niezwiązaną z tematyką posiedzenia, ale nie mniej ważną, była sprawa opiniowania przez związki zawodowe uchwał JST w sprawie projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego, w tym zwłaszcza problem braku w uchwałach spraw pracowniczych, czyli w konsekwencji wykluczenia możliwości odniesienia się przez związki zawodowe do kwestii będących przedmiotem ich zainteresowania i działania.

 

 

następny: 10 marca strajk szkolny rodziców.

poprzedni: Możemy zatrzymać niedobrą reformę edukacji.

« Wróć do kategorii

 
Projektowanie stron Kraków